Logo Gminy Nasielsk
Powróć do: DLA MIESZKAŃCA

Turystyka

Nasielsk – małe miasteczko, wielka gmina

Niebieski Szlak Pieszy
Wystarczy niecała godzina podróży pociągiem z Dworca Gdańskiego, by przenieść się do malowniczych, wiejskich terenów otaczających jedno z najstarszych miast na Mazowszu – Nasielsk. Świetnie odnajdą się tutaj miłośnicy zdrowej żywności, kontaktu z naturą, podróży rowerem lub kajakiem, zwolennicy leniwego odpoczynku, a nawet pasjonaci historii. Gmina Nasielsk oferuje różnorodne sposoby spędzania wolnego czasu i realizowania swoich zainteresowań.

Bogata historia

Nasielsk jest jednym z najstarszych miast w województwie mazowieckim. Początki osady sięgają IX w. n.e., gdy znajdował się na tym terenie gród warowny, o którym wspomina „Falsyfikat mogileński” z 1065 r. Położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych zdeterminowało kupiecki charakter miasteczka, którym Nasielsk stał się w 1386 r. dzięki prawom miejskim nadanym przez Janusza I.

Nasielsk z dronaBył to na tyle istotny punkt handlowy, że Zygmunt I Stary już w 1532 r. ustanowił targ tygodniowy. Początkowo był to poniedziałek, później niedziela, ale z racji dużej popularności tej formy handlu z czasem dodano drugi – wyznaczony na środę. Ponadto to organizowano tu 3 doroczne jarmarki, na które zjeżdżali się kupcy zarówno lokalni, jak i z odległych stron – wyznaczone prze króla na św. Wojciecha, św. Jakuba Apostoła oraz św. Barbarę. Pomimo upływu lat, tradycje te nadal są podtrzymywane: targ przy ul. Tylnej organizowany jest we wtorki, piątki i soboty; wciąż obecne są też jarmarki – św. Wojciecha oraz św. Barbary (Bożonarodzeniowy), podczas których można zobaczyć pokazy średniowieczne czy zaopatrzyć się w bożonarodzeniowe jedzenie i dekoracje.

Jednym z najcenniejszych zabytków jest kościół św. Doroty w Cieksynie, którego mury chowają w sobie pociski jeszcze z czasów potopu szwedzkiego.

Gmina Nasielsk odegrała jedną z kluczowych ról w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Na terenach rozciągających się od Borkowa i rzeki Wkry aż do granic samego miasta toczyły się jedne z najbardziej krwawych walk, decydujących o losach całej wojny polsko-bolszewickiej. Pamięć o tych wydarzeniach jest podtrzymywana m.in. dzięki corocznym inscenizacjom Bitwy nad Wkrą przypadających na drugą połowę sierpnia.

 

Małe miasto na światowych ustach

Mimo iż to kluczowy udział w jednej z najważniejszych bitew w historii powinien Nasielskowi przynieść globalną sławę, to jest on niedoceniany przez historyków, na co wskazuje m.in. prof. Lech Wyszczelski. Niemniej jednak miasteczko to jest rozsławiane przez ludzi stąd pochodzących. To właśnie tu urodziła się dwójka mistrzów olimpijskich – kulomiot Tomasz Majewski oraz strzelczyni Renata Mauer-Różańska. Z Nasielska pochodzi również znany w odległych zakątkach świata streamer łączący e-sport z aktywnym trybem życia – Jarosław pashaBiceps Jarząbkowski, który często wspomina o swoich rodzinnych stronach. Paweł Sokolnicki, międzynarodowy sędzia piłkarski, który w ciągu jednego roku sędziował finały dwóch największych turniejów – Mistrzostw Świata i Ligi Mistrzów – także jest nasielszczaninem. W wywiadach często zaznacza swoje przywiązanie do Nasielska i kibicowanie lokalnemu „Żbikowi”.

Pasha Camp - Jarosław Jarząbkowski   Paweł Sokolnicki

  

O miasteczku tym pisał również New York Times przy okazji premiery filmu „Trzy minuty rozciągnięte w czasie” (org. „Three Minutes: A Lengthening”) ukazującego trzyminutowe nagranie nasielskiej społeczności żydowskiej, uchwycone przez byłego nasielszczanina Davida Kurtza podczas jego podróży po Europie w 1938 r. Zaniedbana przez dziesięciolecia pamięć o ogromnej roli, jaką pełnili dla Nasielska licznie mieszkający tu Żydzi, jest stopniowo przywracana zarówno dzięki takim inicjatywom, jak i poprzez publikacje historyczne oraz oznaczenia historycznych żydowskich punktów takich jak fabryka guzików braci Filar czy synagoga projektu Jacoba Laudy.

dawna Fabryka guzików

Czas wolny – aktywnie czy leniwie?

Szlaki roweroweJeśli chodzi o sposoby wypoczynku, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Gmina Nasielsk oferuje cały wachlarz różnorodnych atrakcji. Wielbiciele wody mogą korzystać z dobrodziejstw jednej z najczystszych polskich rzek – Wkry, po której mogą spływać kajakiem, moczyć się w jej nurcie, łowić ryby czy wylegiwać się w słońcu na jej brzegu lub plaży. Pomimo braku ścieżek rowerowych turyści rowerowi mogą liczyć na dziesiątki kilometrów asfaltowych wiejskich dróg pomiędzy zbożami, łąkami czy unikatowymi dla równinnego Mazowsza pagórkami w Zaborzu czy Chrcynnie. Rozciągające się na ponad 100 km szlaki turystyczne zaprowadzą spacerowiczów czy rowerzystów zarówno do pięknych krajobrazów, jak i do pradawnych kurhanów.

Sportowcy mogą skorzystać z jednego z kilku boisk do gry w piłkę nożną, ręczną, koszykówkę czy siatkówkę, a miłośnicy bardziej ekstremalnych wrażeń mają do dyspozycji lądowisko w Chrcynnie, gdzie mogą latać samolotem lub skakać ze spadochronem (indywidualnie lub w tandemie). Duży wybór stadnin pozwala na konne przejażdżki przełajowe czy skoki przez przeszkody na przygotowanych torach.

Liczne gospodarstwa i hotele agroturystyczne oferują upragnioną ciszę i wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Sielankowa atmosfera w sąsiedztwie natury może być spełnieniem marzeń dla przemęczonych intensywnym trybem życia w ciągłym pędzie. Zapewnia o tym wielu działkowiczów, na co dzień mieszkających w Warszawie, którzy przyjeżdżając do gminy Nasielsk zaopatrują się w świeże jedzenie na targu, a następnie oddają słodkiemu lenistwu w swoich ogródkach.

Boisko przyszkolne w Starych PieścirogachNie da się ukryć, że w Nasielsku czas po prostu płynie wolniej. Właśnie dlatego przebywający tu goście rozumieją, czemu logo słownym jest „Nasielsk – Warto powracać”.

 

 

 

Zapraszamy do dalszego zapoznania się z tym co warto zobaczyć w Gminie Nasielsk, dla lubiących rower zapraszamy do odwiedzenia Nasielskich Szlaków Turystycznych oraz dla lubiących książkę do zapoznania się z wydawnictwami promocyjnymi wydanymi przez Gminę Nasielsk.