Zachęcamy do zapoznania się z trasą niebieskiego szlaku i jego walorami przyrodniczo – krajobrazowymi. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych szlaków na Mazowszu. Nie bez powodu jego twórca - wybitny krajoznawca mazowiecki Lechosław Herz określił go ponadregionalnym i unikalnym, biorąc pod uwagę dolinę Wkry, przez którą przebiega szlak. Nazwa ,,Cztery Pory Roku’’ wzięła się z przyrodniczego oblicza trasy, która wręcz wtapia się w zmieniające scenerie podczas pór roku w dolinie rzeki. Warto ze względu na to zobaczyć szlak, co jest też zachętą odwiedzania go przez cały rok. Trasa szlaku ponadto jest bezpieczna, dzięki temu, że prowadzi w prawie 80% ścieżkami i dróżkami przez nadwkrzańskie, dzikie przyrodniczo tereny, które niedostępne są dla ruchu pojazdów.
Trasa szlaku w gminie Nasielsk rozpoczyna się od PKP Cieksyn następnie prowadzi przez: Cieksyn, Lelewo, Zaborze, następnie przechodzi przez miejscowości Gminy Pomiechówek (do PKP Pomiechówek). Malownicza wędrówka wśród natury doliny Wkry to świetny pomysł na aktywność fizyczną i odpoczynek. Niebieski szlak prowadzi przez piękne, zróżnicowane krajobrazowo i cenne przyrodniczo tereny. Można podziwiać tu m.in.: oczka wodne po starorzeczach, źródełka i strumyki. Jest to też doskonałe miejsce na długie spacery wśród pięknej leśnej scenerii lub nadrzecznych łąk.
Przy trasie znajduje się kościół z pomnikami przyrody w Cieksynie i dworek z parkiem w Lelewie. Zobaczymy również pozostałości po starym moście związanym z walkami Bitwy nad Wkrą w 1920 r. W pobliżu, w Borkowie jest także pomnik upamiętniający to wydarzenie. Główną atrakcją i osią trasy jest sama rzeka, która sprawia, że mamy malownicze widoki, możemy obserwować jak meandruje (na samym odcinku 18 km szlaku skręca przeszło 30 razy). Sielsko odpocząć można na polanach tzw. terasach nadzalewowych .Do pokonania będzie odcinek z wysoką skarpą oraz wydmami śródlądowymi na terasach nadzalewowych.
Na terenie Gminy Pomiechówek wart uwagi jest rezerwat przyrody – "Dolina Wkry". Powstał w celu ochrony wyjątkowego, naturalnego krajobrazu przełomowego odcinka Wkry forty w Goławicach związane z Twierdzą Modlin. W rejonie Goławic znajduje się piękny wiosną i jesienią las bukowy, który jest nietypowy dla regionu mazowieckiego.
Niebieski szlak to przede wszystkim edukacja o dolinie Wkry i rzeźbotwórczej działalności rzeki, a także historii sięgającej epoki lodowcowej. Na trasie szlaku postawiono kilkanaście tablic edukacyjno–informacyjnych związanych z interesującymi miejscami i obszarami w dolinie Wkry, w tym również w 3 duże tablice z mapą i opisanymi ciekawymi punktami na trasie, która liczy 18,5 km. Na trasie zawieszono także ok. 15 budek lęgowych sprzyjającym bioróżnorodności, środowisku – a szczególnie ptakom, których w dolinie rzecznej jest mnoga ilość.
Wybranie się na sielankową, wręcz terapeutyczną ścieżkę szlaku to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi.
Co nas czeka na trasie?
Odnowieniem, udrożnieniem i uatrakcyjnienie niebieskiego szlaku zajęło się Stowarzyszenie Nasielsk Baszta Team oraz Stowarzyszenie Rozbiegamy Nowy Dwór. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze „Turystyka i krajoznawstwo”.