Logo Gminy Nasielsk
Powróć do: NASIELSK

O Gminie

Nasielsk to miasto położone niespełna 50km na północ od Warszawy. Dzięki dogodnemu położeniu i dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej (stacja PKP, przystanki PKS, busy) w szybki sposób można dojechać do stolicy, czy lotniska w Modlinie.

Zaglądając w karty historii nie sposób ominąć faktu, iż Nasielsk posiada prawa miejskie już od 1386 r. Ciekawostką jest, iż w wigilię Bożego Narodzenia 1806 roku na ziemiach nasielskich boje toczyły z armią rosyjską oddziały napoleońskie pod dowództwem gen. Davouta. Przez kilka godzin w Nasielsku przebywał wtedy cesarz francuzów Napoleon Bonaparte. Pięknymi zgłoskami zapisała się ziemia nasielska w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r. Pod Borkowem, a następnie na terenie całej gminy toczyły się zwycięskie walki dywizji V Armii dowodzonej przez gen. Sikorskiego.

Nasielsk z drona wrzesień 2023
 

Będąc w Gminie Nasielsk koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowe kościoły św. Wojciecha w Nasielsku i św. Doroty w Cieksynie. Przez teren Gminy przepływa rzeka Wkra, wokół której kształtuje się życie turystyczne. W miejscowościach Cieksyn i Borkowo można wypożyczyć kajaki, rozbić namiot, połowić ryby czy wybrać się na grzyby do pobliskich lasów. W ostatnich latach można zauważyć coraz większe zainteresowanie turystów tym rejonem. W Borkowie co roku – w sobotę po 15 sierpnia – odbywa się uroczystość ku pamięci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej w związku z rocznicą "Bitwy nad Wkrą". Bitwa w Borkowie stoczona była ramach wielkiej Bitwy Warszawskiej. Jednym z elementów tego wydarzenia, które przyciąga mnóstwo widzów, jest inscenizacja potyczki polsko-bolszewickiej oraz gorąca grochówka przygotowana przez OSP w Cieksynie. Jednak to nie wszystko, co oferuje Nasielsk. W odległości 3 km od Nasielska znajduje się należące do Aeroklubu Warszawskiego lotnisko w miejscowości Chrcynno, gdzie można skoczyć ze spadochronu, odbyć lot motolotniowy czy paralotniowy. Ciekawą inicjatywą jest wytyczenie tras biegowych oraz do nordic walkingu w miejscowości Krzyczki Szumne. Nie można martwić się również o bazę gastronomiczną czy noclegową. Działają hotele i restauracje m.in.: „Stary Młyn”, „Lawendowy Dworek” czy „Hotel Nosselia”.

 

Skwer im. Jana Pawła II Rzeka Wkra


Gminę zamieszkuje blisko 20 tys. mieszkańców. Będąc tu można wybrać się do kina, biblioteki czy do Hali Sportowej. W centralnym miejscu miasta znajduje się zmodernizowany skwer pozwalający na relaks w cieniu, grę w szachy czy zabawę na placu. Podczas weekendu można wybrać się na Stadion Miejski, by podziwiać w akcji piłkarzy nasielskiego „Żbika”, czy zwiedzać okolicę oddając się jeździe na rowerze. Mało kto wie, ale Nasielsk ma patent na Mistrzów Olimpijskich! To w Nasielsku urodzili się: Tomasz Majewski – kulomiot oraz Renata Mauer-Różańska – strzelczyni. Z Nasielska pochodzą również rozpoznawalni na całym świecie: międzynarodowy sędzia piłkarski Paweł Sokolnicki oraz e-sportowiec grający w Counter-Strike i promujący zdrowy tryb życia – Jarosław pashaBiceps Jarząbkowski. W myśl logo słownego Nasielska – „Warto powracać”, zapraszamy do Nasielska. Wierzymy, że powroty będą zbliżały Państwa do tej malowniczej miejscowości położonej niespełna godzinę drogi od Warszawy.

 

Nasielsk-Mapa-Gminy 
Uproszczona mapka Gminy Nasielsk