Zaglądając w karty historii nie sposób ominąć faktu, iż Nasielsk posiada prawa miejskie już od 1386 r. Ciekawostką jest, iż w wigilię Bożego Narodzenia 1806 roku na ziemiach nasielskich boje toczyły z armią rosyjską oddziały napoleońskie pod dowództwem gen. Davouta. Przez kilka godzin w Nasielsku przebywał wtedy cesarz francuzów Napoleon Bonaparte. Pięknymi zgłoskami zapisała się ziemia nasielska w wojnie polsko-bolszewickiej 1920r. Pod Borkowem, a następnie na terenie całej gminy toczyły się zwycięskie walki dywizji V Armii dowodzonej przez gen. Sikorskiego.
Będąc w Gminie Nasielsk koniecznie trzeba zobaczyć zabytkowe kościoły św. Wojciecha w Nasielsku i św. Doroty w Cieksynie. Przez teren Gminy przepływa rzeka Wkra, wokół której kształtuje się życie turystyczne. W miejscowościach Cieksyn i Borkowo można wypożyczyć kajaki, rozbić namiot, połowić ryby czy wybrać się na grzyby do pobliskich lasów. W ostatnich latach można zauważyć coraz większe zainteresowanie turystów tym rejonem. W Borkowie co roku – w sobotę po 15 sierpnia – odbywa się uroczystość ku pamięci bohaterów wojny polsko-bolszewickiej w związku z rocznicą "Bitwy nad Wkrą". Bitwa w Borkowie stoczona była ramach wielkiej Bitwy Warszawskiej. Jednym z elementów tego wydarzenia, które przyciąga mnóstwo widzów, jest inscenizacja potyczki polsko-bolszewickiej oraz gorąca grochówka przygotowana przez OSP w Cieksynie. Jednak to nie wszystko, co oferuje Nasielsk. W odległości 3 km od Nasielska znajduje się należące do Aeroklubu Warszawskiego lotnisko w miejscowości Chrcynno, gdzie można skoczyć ze spadochronu, odbyć lot motolotniowy czy paralotniowy. Ciekawą inicjatywą jest wytyczenie tras biegowych oraz do nordic walkingu w miejscowości Krzyczki Szumne. Nie można martwić się również o bazę gastronomiczną czy noclegową. Działają hotele i restauracje m.in.: „Stary Młyn”, „Lawendowy Dworek” czy „Hotel Nosselia”.
Skwer im. Jana Pawła II | Rzeka Wkra |
Gminę zamieszkuje blisko 20 tys. mieszkańców. Będąc tu można wybrać się do kina, biblioteki czy do Hali Sportowej. W centralnym miejscu miasta znajduje się zmodernizowany skwer pozwalający na relaks w cieniu, grę w szachy czy zabawę na placu. Podczas weekendu można wybrać się na Stadion Miejski, by podziwiać w akcji piłkarzy nasielskiego „Żbika”, czy zwiedzać okolicę oddając się jeździe na rowerze. Mało kto wie, ale Nasielsk ma patent na Mistrzów Olimpijskich! To w Nasielsku urodzili się: Tomasz Majewski – kulomiot oraz Renata Mauer-Różańska – strzelczyni. Z Nasielska pochodzą również rozpoznawalni na całym świecie: międzynarodowy sędzia piłkarski Paweł Sokolnicki oraz e-sportowiec grający w Counter-Strike i promujący zdrowy tryb życia – Jarosław pashaBiceps Jarząbkowski. W myśl logo słownego Nasielska – „Warto powracać”, zapraszamy do Nasielska. Wierzymy, że powroty będą zbliżały Państwa do tej malowniczej miejscowości położonej niespełna godzinę drogi od Warszawy.
Uproszczona mapka Gminy Nasielsk