Na mocy Uchwały Nr XLV/425/22 Rady Miejskiej w Nasielsku z dnia 27 października 2022 roku tytuł Honorowego Obywatela Gminy Nasielsk został nadany Panu drowi Mariuszowi Błońskiemu. Ceremonia wręczenia aktu nadania tytułu oraz kluczy do bram Nasielska odbyła się w dniu 10 listopada 2022 roku w Nasielskim Ośrodku Kultury.
Urodził się w 1964 r. w Warszawie, tam też uczęszczał do szkoły podstawową i liceum.
Ukończył studia dzienne o specjalizacji Archeologia Polski w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie w 1998 roku obronił pracę magisterską pod kierunkiem prof. Andrzeja Buko pt. ,,Średniowieczne zabytki metalowe z grodziska Kalisz-Zawodzie. Badania 1983-1992”. W trakcie studiów podjął pracę w niepełnym wymiarze w Dziale Wystaw i Popularyzacji w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, gdzie zajmował się prowadzeniem lekcji muzealnych oraz uczestniczył w przygotowywaniu wystaw.
Po ukończeniu studiów w 1997 roku został zatrudniony w Zakładzie Archeologii Mazowsza i Podlasia w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN. W 2015 r. obronił z wyróżnieniem doktorat pt. ,,Gród w Nasielsku i jego zaplecze osadnicze we wczesnym średniowieczu”. Obecnie pracuje w IAE PAN na stanowisku adiunkta, w Ośrodku Archeologii Historycznej.
Jest żonaty, żona jest również archeologiem, ma dorosłego syna.
Prowadził kilkanaście badań terenowych na terenie miasta i Gminy Nasielsk:
W rezultacie badań terenowych oraz prac laboratoryjnych i gabinetowych powstało około dwudziestu naukowych i popularnonaukowych artykułów na temat kultury materialnej, osadnictwa i środowiska przyrodniczego Nasielska i okolic w średniowieczu. Wyniki badań zaprezentowano na kilkunastu naukowych konferencjach w Polsce i zagranicą, m.in. w Zadarze w Chorwacji (2007), Valletcie na Malcie (2008 r.), Zurichu w Szwajcarii (2008 r.), Pilznie w Czechach (2013 r.), Efektem większości tych prac był doktorat pt. Gród w Nasielsku i jego zaplecze osadnicze we wczesnym średniowieczu, obroniony w 2015 r. w Instytucie archeologii i Etnologii (promotor prof. Andrzej Buko). Podsumowanie badań zawiera autorska monografia Nasielsk we wczesnym średniowieczu (Warszawa 2018, dodruk wyczerpanego nakładu w czerwcu 2022 r.). Ponadto część wyników przeprowadzonych badań, m.in. teksty z konferencji ,,Dwanaście wieków w Nasielsku” (Nasielsk 2016), zostanie opublikowana w niedługim czasie. Na publikację czekają wyniki interdyscyplinarnych badań środowiskowych.
Najważniejszym osiągnięciem wieloletnich prac badawczych w Nasielsku jest wprowadzenie na stałe zagadnienia najstarszych dziejów Nasielska do literatury naukowej dotyczącej wczesnego średniowiecza w Polsce.