W historię miasta wpisało się wielu ważnych ludzi. Byli tutaj cesarze, królowie, książęta, prezydenci, premierzy.
Ich pobyt w Nasielsku został odnotowany w wielu różnych materiałach źródłowych.
Najbardziej znani to:
Król Władysław Jagiełło. O jego pobycie w Nasielsku wspomina kronikarz informując w swym zapisie, że król przemieszczając się z Krakowa do Wilna drogę od Nasielska do Kolna pokonywał zazwyczaj w ciągu dwóch dni. W opisywanej jednak podróży trasę tę orszak królewski pokonał w ciągu jednego dnia.
Królewicz Konstanty Sobieski, syn Jana III Sobieskiego. Do Nasielska przywiodła go miłość do pięknej Marii Wesslówny, spokrewnionej z właścicielami Nasielska Wesslamy...
Najważniejsze daty z historii Nasielska:
1065 r. – pierwsza wzmianka o grodzie, położonym w pobliżu osady targowej Nosidlsk, zawarta w tzw. „Falsyfikacie mogileńskim”, wystawionym przez króla Bolesława Śmiałego dla wielkopolskiego opactwa benedyktyńskiego w Mogilnie, z którego wynika, iż nasielski zespół osadniczy pełnił funkcję obronną oraz stanowił centrum administracyjne i handlowe.
1155 r. – dokument, spisany w kancelarii Bolesława Kędzierzawego świadczący o istnieniu warowni w Nasielsku – władca nadaje nim część Nasielska (Nową Wieś) klasztorowi w Czerwińsku.
1232 r. – dokument wydany przez papieża Grzegorza IX potwierdza swobody nadane kościołowi w Płocku przez księcia mazowieckiego Konrada.
Bitwa pod Borkowem stoczona była w dniach 14-16 sierpnia 1920 w ramach kontrnatarcia polskiego. Nad Wkrą 5. Armia Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Sikorskiego krwawo odparła natarcia
bolszewików, mające na celu oskrzydlenie Warszawy od północy i zachodu. O ważności tych potyczek świadczy fakt, że walki żołnierzy polskich o Borkowo zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic "BORKOWO pod NASIELSKIEM 14 - 15 VIII 1920".
Patronami szczycą się też państwa, grupy społeczne, profesje, szkoły, instytucje publiczne. Poprzez swojego patrona w sposób szczególny poddają się jego opiece i wstawiennictwu. Również wiele miast nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie ma swoich patronów. W 2008 roku zrodziła się koncepcja, aby również Nasielsk dołączył do grona miast posiadających świętego patrona. Z taką inicjatywą wystąpił do Rady Miejskiej w Nasielsku Burmistrz Nasielska – Pan Bernard Dariusz Mucha.
Zamysłem Burmistrza byłą złączenie w jednej osobie patrona miasta i patrona nasielskiej parafii, czyli Świętego Wojciecha. Swoimi przemyśleniami podzielił się on z księdzem kanonikiem Tadeuszem Pepłońskim – proboszczem parafii św. Wojciecha w Nasielsku, który uznał to za dobry pomysł.