Logo Gminy Nasielsk
Powróć do: Honorowi Obywatele

Paweł Sokolnicki

Na mocy Uchwały Nr LXVI/567/23 Rady Miejskiej w Nasielsku z dnia 30 Listopada 2023 roku tytuł Honorowego Obywatela Gminy Nasielsk został nadany Panu Pawłowi Sokolnickiemu.

sokol
Biografia kandydata:

Pan Paweł Sokolnicki urodził się w Nasielsku. Ukończył Szkołę Podstawową Nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku, a następnie technikum w Golądkowie (obecnie: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Golądkowie) ze specjalizacją: agrobiznes.

Od najmłodszych lat związany ze sportem, z którym przygodę rozpoczął w MLKS „Żbik” Nasielsk. Trenował i grał w piłkę nożną w drużynach żaczków i trampkarzy, ale więcej serca wkładał w tenis stołowy. To właśnie w tej dyscyplinie był wielokrotnym zwycięzcą turniejów wojewódzkich (m.in. w Finale Wojewódzkim o Puchar „SM” w 1994 r.), a także wielokrotnym uczestnikiem turniejów makroregionalnych.

Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie – 4,5 letnich studiów stacjonarnych. Posiada również ukończony dyplom studiów podyplomowych MBA (Master of Business Administration) w stopniu Executive w Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie z akredytacją Apsley Business School – London.

W trakcie studiów na AWF, a także po ich ukończeniu odbywał praktyki, staże i pracował w nasielskich szkołach: Szkole Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja, Szkole Podstawowej Nr 2 im. Stefana Starzyńskiego, Liceum Ogólnokształcącym im. Jarosława Iwaszkiewicza oraz Zespole Szkół Zawodowych.

Podczas studiów na AWF rozpoczął kurs sędziowski dla sędziów piłki nożnej. Jest sędzią na poziomie międzynarodowym od 2010 roku, sędzią z uprawnieniami zawodowymi, profesjonalnego kontraktu od 2009 r. Uczestnik programu talentów UEFA w 2012 roku. Harmonijnie rozwijająca się kariera sędziowska zaowocowała do dziś kolejnymi szczeblami w hierarchii ważności sędziowanych meczów do poziomu Ligi Mistrzów (rozgrywki klubowe) oraz finału Mistrzostw Świata (rozgrywki reprezentacyjne). 

Prywatnie: szczęśliwy mąż – żona Katarzyna i ojciec dwójki dzieci – Zofia i Tomasz (ogromny miłośnik piłki nożnej). Zapalony tenisista stołowy i ziemny. Pasjonat historii, religioznawstwa, kulturoznawstwa i przyrody. Miłośnik dobrej książki. Fan muzyki rockowej i elektronicznej. Choć obecnie jest mieszkańcem Ziemi Płockiej, zawsze ma Nasielsk w sercu. Jego sztandarowych hasłem po każdym sukcesie jest „Nasielsk górą!”. W każdym wywiadzie dla mediów mówi, że pochodzi z Nasielska i to w Nasielsku są jego korzenie.

 

Działalność zawodowa (sędziowska):

1.      Finał Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Katarze 2022 r. (Francja-Argentyna)

2.      Finał Ligi Mistrzów 2023 r. (Manchester City – Inter Mediolan).

3.      Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Rosji 2018 r.

4.      Mistrzostwa Europy w piłce nożnej we Francji 2016 r.

5.      Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 17 w Korei Południowej 2017 r.

6.      Mistrzostwa Europy w piłce nożnej do lat 21 w Czechach (mecz otwarcia i finał ) w 2015 r.

7.      Mecz o Superpuchar Europy Tallin 2017 r. (Real Madryt-Atletico Madryt)

8.      Dwukrotnie sędziowane półfinały Ligi Europy.

9.      Ponad 40 meczów w Lidze Mistrzów, około 30 meczów w Lidze Europy sędziowanych m.in. drużynom takim, jak: Real Madryt, Atletico Madryt, Villareal, FC Liverpool, FC Barcelona, Juventus Turyn, AC Milan, Inter Mediolan, AS Roma, Lazio Rzym, ACF Fiorentina, Manchester United, Manchester City, Tottenham, Paris Saint Germain, Olimpique Lyon, Olimpique Marsylia, Bayern Monachium, Borussia Dortmund, Galatasaray Stambuł, a także wielu innym znakomitym, topowym zespołom z Europy.

10.  Dwukrotny sędzia finału Ligi Europy w roli sędziego VAR (Baku 2019 r. i Kolonia 2020 r.).

11.  Sędzia VAR meczów Mistrzostw Świata w Rosji i Katarze.

12.  Sędzia turnieju FIFA ARAB CUP 2021 r. w Doha (półfinał).

13.  Trzykrotny sędzia finału Pucharu Króla Arabii Saudyjskiej.

14.  Sędzia finału Pucharu Mołdawii.

15.  Trzykrotny sędzia finału Pucharu Polski (2013, 2016, 2022). 

16.      Dwukrotny sędzia o meczu Superpuchar Polski (2014, 2017).

17.     Blisko 400 meczów sędziowanych w Ekstraklasie Polski.

 

Wielokrotnie wybierany najlepszym sędzią asystentem w Polsce w oficjalnym rankingu PZPN.

Uhonorowany wieloma odznaczeniami za osiągnięcia sportowe na niwie sędziowskiej m.in. w 2017 r. z okazji jubileuszu przeprowadzenia 1.000 zawodów jako sędzia piłki nożnej. 

Uhonorowany nagrodą w kategorii „Superosiągnięcie Roku” w 88. Plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego polskiego sportowca 2022 roku.