Logo Gminy Nasielsk
Powróć do: Dzieje Miasta

Rok 1920

W bitwie warszawskiej toczono walki na naszych terenach: pod Nasielskiem, Cieksynem i Borkowem, które na trwałe zapisały się w historii Polski. 

P8218631

Bitwa pod Borkowem stoczona była w dniach 14-16 sierpnia 1920 w ramach kontrnatarcia polskiego. Nad Wkrą 5. Armia Wojska Polskiego pod dowództwem generała Władysława Sikorskiego krwawo odparła natarcia bolszewików, mające na celu oskrzydlenie Warszawy od północy i zachodu. O ważności tych potyczek świadczy fakt, że walki żołnierzy polskich o Borkowo zostały upamiętnione na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie, napisem na jednej z tablic "BORKOWO pod NASIELSKIEM 14 - 15 VIII 1920".

Zawsze w sobotę po 15 sierpnia br. co roku w Borkowie (przy pomniku) k. Nasielska czcimy  pamięć bohaterów wojny polsko-bolszewickiej w związku z rocznicą "Bitwy nad Wkrą". Bitwa w Borkowie była elementem wielkiej Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą.

Formy uczczenia: Msza św. polowa z homilią, apel poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek pod pomnikiem, defilada wojskowa, koncert orkiestry, inscenizacja potyczki polsko-bolszewickiej.

Co roku do Borkowa przyjeżdżają przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu RP, Senatu RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, Wojewody Mazowieckiego, władze samorządowe pobliskich Gmin, przedstawiciele Wojska, Duchowieństwa, pocztów sztandarowych, członkowie grup rekonstrukcyjnych. Dla gości prócz oficjalnych uroczystości czeka inscenizacja potyczki polsko-bolszewickiej oraz gorąca grochówka przygotowana przez OSP w Cieksynie.

Ciekawostki:

Borkowo jako teren walk w 1920 roku zostało umieszczone na tablicach grobu nieznanego żołnierza jako jedno z miejsc chwały polskiego oręża. Uroczystość w Borkowie została ujęte w „Ramowym Programie Obchodów Świąt Narodowych, Wojskowych i Rocznic Historycznych”.

 

Tak wyglądała inscenizacja w 2015 roku. Fotorelacja z uroczystości w Borkowie