Utylizacja odpadów motoryzacyjnych to dla wielu kierowców problem. Nie każdą zużytą część samochodową można bowiem wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Pozostawienie niektórych elementów pojazdu na śmietniku jest nie tylko niebezpieczne dla otoczenia, ale również zagrożone mandatem. W jakich miejscach można zatem oddać niepotrzebne odpady motoryzacyjne?
Elementy samochodów wycofanych z użytku oraz zużyte części aut nie stanowią odpadu komunalnego i nie są odbierane od mieszkańców w zamian za opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Bardzo często zużyte części można zostawić w warsztacie lub punkcie sprzedaży, w którym wymieniamy je na nowe. W niektórych przypadkach takie punkty mają obowiązek przyjęcia odpadów, w innych nie – wtedy trzeba radzić sobie inaczej. Niektóre zniszczone lub stare części samochodowe można również oddać do stacji demontażu pojazdów, lub sprzedać w punkcie skupu złomu, co wiąże się z dodatkowym zyskiem. Wszystko zależy od tego, jakich elementów auta trzeba się pozbyć.
Zasady postępowania z pojazdami wycofanymi z użytku oraz częściami samochodowymi określone zostały w Ustawie z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 2056)
Zgodnie z art. 23a ww. Ustawy przedsiębiorca prowadzący stację demontażu pojazdów zobowiązany jest do przyjęcia będących odpadami części samochodów osobowych usuniętych w trakcie ich naprawy. Przedsiębiorca za przyjęcie takich odpadów może pobrać opłatę. Wykaz przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu pojazdów na terenie województwa mazowieckiego znajduje się: https://bip.mazovia.pl/survey/register/list/id.23
Pamiętajmy, że: