Zasady segregacji
Dlaczego musimy segregować odpady komunalne?
Ponieważ wymaga od nas tego środowisko naturalne – w wyniku selektywnej zbiórki odpadów zmniejsza się ilość i szkodliwość odpadów trafiających na składowiska.
Ponieważ jest to obowiązek ustawowy – ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nałożyła na właścicieli nieruchomości obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.
Ponieważ wymaga tego prawo – gminy są obowiązane osiągnąć odpowiednie poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. W przypadku nieosiągnięcia stosownych poziomów recyklingu w danym roku na gminę zostanie nałożona kara pieniężna w wysokości uzależnionej od stopnia niewywiązania się z ustalonych poziomów odzysku. Wysokość tej kary może przełożyć się na wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszczanych przez mieszkańców gminy.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców gminy o prawidłową segregację odpadów komunalnych oraz kompostowanie we własnych kompostownikach odpadów ulegających biodegradacji.
Niedopuszczalne jest wrzucanie odpadów segregowanych czy też budowlanych i rozbiórkowych do pojemników na odpady zmieszane.
Jednocześnie przypominamy, że firma odbierająca odpady komunalne kontroluje poprawność segregacji odpadów u źródła.
.png)
.png)

