Zakończenie projektu "Dostępna szkoła
Z ogromną radością informujemy, że Gmina Nasielsk z dniem 30.06.2023 roku, po 27 miesiącach zakończyła realizację projektu „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Grant opiewał na kwotę 1 499 081,31, która zostało wydatkowane na realizację zadań w 4 szkołach z terenu gminy: Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie, Szkole Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku, Szkole Podstawowej nr 2 im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku oraz Szkole Podstawowej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Starych Pieścirogach. Zadania podzielone były na 4 obszary: architektoniczny, techniczny, edukacyjno-społeczny i organizacyjny.
W ramach pierwszego obszaru we wszystkich placówkach m.in. wyznaczono miejsce parkingowe i dostosowano dojście do szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnością, zmodernizowano wejście do budynku oraz całkowicie przebudowano sanitariaty wydzielając toalety dla osób z niepełnosprawnością.
W ramach obszaru technicznego zakupiono do sal lekcyjnych oraz stołówki, gabinetu pedagoga, logopedy i biblioteki stoliki z regulacją wysokości i kąta nachylenia, podświetlane lupy oraz lampki. Sale lekcyjne , świetlice i gabinety pedagoga wyposażono w elementy kącików wyciszenia. W ramach projektu dostosowano biblioteki, aby spełniały wszystkie standardy dostępności dla uczniów z niepełnosprawnością, uzupełniono także księgozbiory o potrzebne lektury. W Salach lekcyjnych oraz w gabinetach pedagoga powstały kolorowe kąciki wyciszenia dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zakupiono wiele programów, gier oraz pomocy edukacyjnych do pracy z uczniami. W szkołach doposażone zostały gabinety specjalistów, stając się przyjaznymi dla uczniów Powstały także nowe gabinety, aby uczniowie i nauczyciele specjaliści mieli w placówkach jak najlepsze warunki do pracy i terapii.
W ramach obszaru edukacyjno-społecznego placówki otrzymały wsparcie nauczycieli wspomagających, psychologa oraz zakupiono narzędzia i pomoce do komunikacji alternatywnej dla uczniów o specjalnych potrzebach, m.in.: Mówiki dla uczniów mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy, oraz pomoce dla uczniów słabowidzących.
Dzięki funduszom z ostatniego obszaru we wszystkich 4 placówkach powstały nowe strony internetowe, która spełniają wszelkie wymogi ustawy o dostępności, kilku nauczycieli miało zrefundowane studia podyplomowe oraz kilkukrotnie zostały przeszkolone kadry pedagogiczne w kierunku dostępności, pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, pracy z rodzicem ucznia z niepełnosprawnością. Klasy ósme brały udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Młodych Lubuszan pt.: „Kolory depresji”, natomiast rodzice w szkoleniu „Pozytywna dyscyplina”.
Gmina Nasielsk jest jednym z kilkudziesięciu organów prowadzących szkoły, który była gotowy był do przetestowania Modelu Dostępnej Szkoły i zlikwidowaniu barier z zakresu dostępności w swoich placówkach. Dzięki ankietom ewaluacyjnym na koniec projektu dyrektorzy placówek mieli ogromny wpływ na finalną wersję modelu Dostępnej szkoły. Doceniając dotychczasowy trud i włożone zaangażowanie w zwiększenie dostępności szkół, dyrektorzy szkół biorą udział w seminariach regionalnych, których celem jest upowszechnienie finalnej wersji Modelu Dostępnej Szkoły oraz podjęcie działań w zakresie włączenia wypracowanej innowacji do polityki i praktyki na szerszą skalę.
Celem działań upowszechniających jest również: dzielenie się wiedzą, zdobytym doświadczeniem, rozszerzanie wpływu działania Modelu. Pan Burmistrz Bogdan Ruszkowski wraz z dyrektorami 3 szkół: panią Justyną Nowacką, Moniką Orłowską-Wiśniewską oraz panem Mariuszem Kraszewskim mieli przyjemność uczestniczyć w seminarium w Rzeszowie. Koordynator projektu- pani Kinga Majchrzak będzie 6.11.2023 roku gościem seminarium w Gdańsku, gdzie w czasie panelu dyskusyjnego przedstawi efekty realizacji projektu, jego wpływ na funkcjonowanie uczniów o specjalnych potrzebach w placówkach gminy. Gmina Nasielsk jest dumna, że 4 placówki są szkołami dostępnymi, a realizacja projektu wpłynęła na zwiększenie komfortu nauki uczniów oraz pracy nauczycieli i specjalistów wszystkich 4 szkół.
Zdobyte doświadczenie zaowocowało współpracą ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan po zakończeniu realizacji grantu. Nauczyciele 3 szkół mieli przyjemność brać udział w spotkaniu i szkoleniu z Panią Iwoną Sondej- Pawlak- współtwórcą modelu Dostępnej szkoły, ekspertem edukacji włączającej - które odbyło się w Samorządowym Przedszkolu im. Juliana Tuwima w Nasielsku.
Dostępna szkoła to taka, w której każde dziecko może w pełni rozwinąć swój potencjał. To miejsce, w którym każdy uczeń, każdy nauczyciel oraz rodzic może uczestniczyć w życiu szkoły, bez względu na ograniczenia wynikające z posiadanej niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb. I takie są już 4 szkoły na terenie Gminy Nasielsk - Dostępne szkoły dla każdego.
Szczególne podziękowanie kierujemy na ręce Pani Kingi Majchrzak za koordynację projektu.