Logo Gminy Nasielsk

Zakończenie projektu "Dostępna szkoła

Dostępna szkołaZ ogromną radością informujemy, że Gmina Nasielsk  z dniem 30.06.2023 roku, po 27 miesiącach zakończyła realizację projektu „Dostępna Szkoła – innowacyjne rozwiązania w kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej z uwzględnieniem potrzeb uczniów oraz otoczenia”. Grant opiewał na kwotę 1 499 081,31, która zostało wydatkowane na realizację zadań w 4 szkołach z terenu gminy: Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie, Szkole Podstawowej Nr 1 im. Konstytucji 3 Maja w Nasielsku, Szkole Podstawowej nr 2  im. Stefana Starzyńskiego w Nasielsku oraz Szkole Podstawowej im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Starych Pieścirogach. Zadania podzielone były na 4 obszary: architektoniczny, techniczny, edukacyjno-społeczny i organizacyjny. 

W ramach pierwszego obszaru we wszystkich placówkach  m.in. wyznaczono miejsce parkingowe  i dostosowano dojście  do szkoły do potrzeb osób z niepełnosprawnością, zmodernizowano wejście do budynku oraz całkowicie przebudowano  sanitariaty wydzielając toalety dla osób z niepełnosprawnością.

W ramach obszaru technicznego zakupiono do sal lekcyjnych oraz stołówki, gabinetu pedagoga, logopedy i biblioteki stoliki z regulacją wysokości i kąta nachylenia, podświetlane lupy oraz lampki. Sale lekcyjne , świetlice i gabinety pedagoga wyposażono w  elementy kącików wyciszenia. W ramach projektu dostosowano  biblioteki, aby  spełniały wszystkie standardy dostępności dla uczniów z niepełnosprawnością, uzupełniono także księgozbiory o potrzebne lektury. W Salach lekcyjnych oraz w gabinetach pedagoga  powstały kolorowe kąciki wyciszenia dla  dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zakupiono wiele  programów, gier oraz pomocy edukacyjnych do pracy z uczniami. W szkołach doposażone zostały gabinety specjalistów, stając się przyjaznymi dla uczniów Powstały  także nowe gabinety, aby uczniowie i nauczyciele specjaliści  mieli w placówkach jak najlepsze warunki do pracy i terapii.

W ramach obszaru edukacyjno-społecznego   placówki otrzymały wsparcie   nauczycieli wspomagających, psychologa oraz zakupiono narzędzia i pomoce do komunikacji alternatywnej dla uczniów o specjalnych potrzebach, m.in.: Mówiki dla uczniów mających poważne problemy z porozumiewaniem się za pomocą mowy, oraz pomoce dla uczniów słabowidzących. 

Dzięki funduszom z ostatniego obszaru we wszystkich 4 placówkach powstały nowe strony internetowe, która spełniają wszelkie wymogi ustawy o dostępności, kilku  nauczycieli miało zrefundowane studia podyplomowe oraz kilkukrotnie zostały przeszkolone kadry pedagogiczne w kierunku dostępności, pracy z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych, pracy z rodzicem ucznia z niepełnosprawnością. Klasy ósme brały udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Młodych Lubuszan pt.: „Kolory depresji”, natomiast rodzice w szkoleniu „Pozytywna dyscyplina”. 

Gmina Nasielsk jest jednym z kilkudziesięciu organów prowadzących szkoły, który była gotowy był  do przetestowania Modelu Dostępnej Szkoły i zlikwidowaniu barier z zakresu dostępności w swoich placówkach. Dzięki ankietom ewaluacyjnym na koniec projektu dyrektorzy placówek mieli ogromny wpływ na finalną wersję modelu Dostępnej szkoły.  Doceniając dotychczasowy trud i włożone zaangażowanie w zwiększenie dostępności szkół, dyrektorzy szkół  biorą udział w seminariach regionalnych, których celem jest upowszechnienie finalnej wersji Modelu Dostępnej Szkoły oraz podjęcie działań w zakresie włączenia wypracowanej innowacji do polityki i praktyki na szerszą skalę.

Celem działań upowszechniających jest również: dzielenie się wiedzą, zdobytym doświadczeniem, rozszerzanie wpływu działania Modelu.  Pan Burmistrz Bogdan Ruszkowski wraz z dyrektorami 3 szkół: panią Justyną Nowacką, Moniką Orłowską-Wiśniewską oraz panem Mariuszem Kraszewskim mieli przyjemność uczestniczyć w seminarium w Rzeszowie.  Koordynator projektu- pani Kinga Majchrzak będzie  6.11.2023 roku gościem seminarium w Gdańsku, gdzie w czasie panelu dyskusyjnego przedstawi   efekty realizacji projektu, jego wpływ na funkcjonowanie uczniów o specjalnych potrzebach w placówkach gminy. Gmina Nasielsk jest dumna, że 4 placówki są szkołami dostępnymi, a  realizacja projektu wpłynęła na zwiększenie komfortu nauki uczniów oraz pracy  nauczycieli i specjalistów wszystkich 4 szkół.

Zdobyte doświadczenie zaowocowało  współpracą ze Stowarzyszeniem Młodych Lubuszan po zakończeniu realizacji grantu. Nauczyciele 3 szkół mieli przyjemność brać udział w spotkaniu i szkoleniu z Panią Iwoną Sondej- Pawlak- współtwórcą modelu Dostępnej szkoły, ekspertem edukacji włączającej - które odbyło się w Samorządowym Przedszkolu im. Juliana Tuwima w Nasielsku.

Dostępna szkoła to taka, w której każde dziecko może w pełni rozwinąć swój potencjał. To miejsce, w którym każdy uczeń, każdy nauczyciel oraz rodzic może uczestniczyć w życiu szkoły, bez względu na ograniczenia wynikające z posiadanej niepełnosprawności czy specjalnych potrzeb. I takie są już 4 szkoły na terenie Gminy Nasielsk - Dostępne szkoły  dla każdego.

Szczególne podziękowanie kierujemy na ręce Pani Kingi Majchrzak za koordynację projektu. 

Galeria zdjęć

Dostępna szkoła 23 Dostępna szkoła 22 Dostępna szkoła 21 Dostępna szkoła 20 Dostępna szkoła 19 Dostępna szkoła 18 Dostępna szkoła 17 Dostępna szkoła 16 Dostępna szkoła 15 Dostępna szkoła 14 Dostępna szkoła 13 Dostępna szkoła 12 Dostępna szkoła 11 Dostępna szkoła 10 Dostępna szkoła 9 Dostępna szkoła 8 Dostępna szkoła 7 Dostępna szkoła 6 Dostępna szkoła 5 Dostępna szkoła 4 Dostępna szkoła 3 Dostępna szkoła 2 Dostępna szkoła 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności