Panie Burmistrzu,
zostałem zaproszony do zagrania w piłkę w Nasielsku, na boisku Orlika niedaleko kościoła, w piątek wieczorem i ... jestem w szoku.
Obserwuję młodych ludzi biegających po boisku w kompletnym smrodzie wytworzonym przez kominy sąsiadujących domów. Powietrze jest tak gęste, że czuć drobinki pomiędzy zębami. Do tego smrody spalanych plastików. Dieciaki plują i harczą, pewnie nie wieda dlaczego.
Co to za miejsce ten NASIELSK? Za kilka lat ta młodzież będzie się leczyć na raka. Powinniście to boisko zamykać jak jest tam aż tak źle.
Czy Wy coś z tym robicie? Jestem zdruzgotany!

Prosze o odpowiedź ponieważ zamierzam zainteresować tematem odpowiednie media.

Michał S.

 

Odpowiedź:

Szanowny Panie Michale,

uprzejmie informuję, że na bieżąco informujemy lokalną społeczność o zapisach ustawy antysmogowej województwa mazowieckiego, która obowiązuje od 11 listopada 2017 r. Na stronie urzędu oraz Facebook’u został zamieszczony zarówno tekst samej uchwały jak i najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami w celu łatwiejszej interpretacji zapisów uchwały. Dodatkowo w celu zminimalizowania emisji zanieczyszczeń powstających w wyniku spalania opału w kotłach prowadzony był od 2016 r. program pn. „Poprawa jakości powietrza w gminie Nasielsk - Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez modernizację kotłowni”, dzięki któremu  mieszkańcy, którzy zgłosili się do programu i wymienili stare paleniska na piece spełniające wymagania 5 klasy, mogli skorzystać z 75% dofinansowania do kotła, zasobnika oraz czujnika tlenku węgla.

Ponadto corocznie jesienią rozpowszechniamy akcję „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”, gdzie informujemy o szkodliwości toksyn „z komina” oraz o odpowiedzialności karnej za spalanie odpadów.

Z poważaniem Bogdan Ruszkowski Burmistrz Nasielska