Turystyka
Dolina Wkry (miejscowości: Cieksyn, Borkowo, Dobra Wola, Lelewo, Zaborze) to miejsce, które idealnie wpisuje się w trend turystyki weekendowej.
Walory przyrodniczo-krajobrazowe i położenie w bezpośrednim sąsiedztwie aglomeracji warszawskiej sprawiły, że tereny te są wykorzystywane przez mieszkańców miast na miejsce spokojnego i aktywnego wypoczynku. Do Doliny Wkry wiodą dobre drogi dojazdowe z Warszawy, Płońska, Ciechanowa, Nowego Dworu Mazowieckiego oraz Pułtuska. Znajduje się tu Nadwkrzański Obszar Chronionego Krajobrazu. Spędzając czas w tych malowniczych miejscach można wypożyczyć kajaki, rozbić namiot, wynająć kwaterę, połowić ryby czy wybrać się na grzyby do pobliskich lasów.
W odległości 3 km od Nasielska znajduje się należące do Aeroklubu Warszawskiego lotnisko w miejscowości Chrcynno, gdzie można skoczyć ze spadochronu, odbyć lot motolotniowy czy paralotniowy. Aeroklub dysponuje Certyfikatami AOC i AWC, czyli na przewóz pasażerów i usługi lotnicze, flotą samolotów Cessna 150, 152, 172, 208B, Piper Cub, AT-3 i szeroką gamą szybowców. Szkolą zarówno w zakresie spadochronów, jak i szybowców a także samolotów i balonów.
Ścieżka przyrodnicza „Budki lęgowe ptaków” w Farmie Krzyczki wprowadza dzieci i dorosłych w tajniki mazowieckiej przyrody. Osoby spacerujące ścieżką poznają kilkanaście rodzajów rodzimych gatunków ptaków, ich obyczaje, poznają budki lęgowe rozmieszczone na tablicy ekspozycyjnej, po czym odszukują je w pobliskim lesie.
Najtrwalszym śladem przeszłości, tradycji, historycznych wydarzeń związanych ze skrawkiem Ziemi Nasielskiej są zabytki architektury.
Gmina Nasielsk to także doskonały obszar na mapie dla zaspokojenia apetytu. Wachlarz potraw serwowanych przez obiekty gastronomiczne zlokalizowane w Nasielsku i okolicach z pewnością każdemu przypadnie do gustu. Pikantna pizza, domowe pierogi, pieczone kartofle z gzikiem, tradycyjne obiady, dania orientalne, kebaby, czy też wyśmienite pączki nie pozwolą nikomu wyjechać z Nasielska głodnym.
Turystów zafascynowanych malowniczymi pejzażami natury w połączeniu z aktywnym wypoczynkiem oraz wszystkich, którzy cenią sobie bliskość przyrody z dala od wielkomiejskiego hałasu zapraszamy do zapoznania się z ofertami obiektów noclegowych zlokalizowanych na terenie Gminy Nasielsk. Pośród komfortowych hoteli, czy też sielskiej agroturystki z pewnością każdy z Państwa odnajdzie miejsce dla siebie!
Zapraszamy do obejrzenia materiałów dotyczących Naszej Gminy.
Zapraszamy do zapoznia się z publikacjami, które wydała Gmina Nasielsk. Wśród publikacji znajduje się m.in. folder promocyjny Gminy Nasielsk, mapka Gminy czy folder przyrodniczy.
Proponowane trasy, jeszcze nie oznakowane jako szlaki turystyczne, wyznaczone zostały tak, aby omijać drogi główne i ruchliwe. Prowadzą lasami i polami obok miejsc pamięci, zabytków oraz innych, wartych odkrycia punktów na Ziemi Nasielskiej. Znakomicie wkomponowują się one w istniejący system oznakowanych już szlaków prowadzących z Legionowa przez zaporę w Dębem. Umożliwia to rozpoczęcie wycieczki w Warszawie lub Legionowie i wygodne zakończenie jej na stacji PKP w Nasielsku.
Miłośników historii zapraszamy na spacer po mieście.Proponowana trasa liczy około 7 km i jest owocem wycieczek organizowanych przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Nasielsku. Spacer „z historią w tle” warto zacząć właśnie od budynku Biblioteki. Idąc dalej poznamy najważniejsze zabytki i miejsca pamięci w mieście. Wycieczka pozwala poznać miasto sprzed lat i przywrócić pamięć o czasach mieszkańców dwóch narodowości: polskiej i żydowskiej.
Spływy kajakowe rzeką Wkrą to jedna z najciekawszych i zarazem najtańszych form turystyki. To bliskość natury, integracja, lekki wysiłek oraz - a może przede wszystkim - dobra zabawa i satysfakcja ze spędzonego miło czasu. Liczne, dobrze zorganizowane wypożyczalnie kajaków i sprzętu turystycznego pozwalają łatwo zorganizować spływy kajakowe indywidualne, rodzinne i grupowe, a łagodna i przyjazna rzeka zachęca, aby zabrać do łódki małe dzieci lub organizować szkółki kajakowe dla młodzieży. Wypożyczalnie sprzętu wodnego znajdują się m.in. w: Cieksynie, Borkowie, Studziankach.
Na terenie Gminy Nasielsk, w sąsiedztwie kompleksu hotelowo-gastronomicznego Farma Krzyczki, funkcjonuje kilka tras do nordic walking oraz do nart biegowych. Korzystanie z tras jest bezpłatne, zarówno dla okolicznych mieszkańców jak i dla turystów. Trasy przebiegają malowniczymi polami i lasami Mazowsza m.in. na terenie Nasielsko-Karniewskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
W krajobraz Cieksyna wpisany jest jedyny w swoim rodzaju Szlak Kolorowych Drzew. W jego skład wchodzą cztery unikalne drzewa-rzeźby: Drzewo Różowe, Drzewo Pomarańczowe, Drzewo Cytrynowe oraz Drzewo Turkusowe, których twórcami są Kinga i Mirosław Szczypek ze Stowarzyszenia Artystyczno-Społecznego SKAFANDER oraz Jarosław Urbański artysta rzeźbiarz z Chojnic. Warto też wspomnieć o pięknie wykonanej wiacie przystankowej i mostku "Amigos".
We współpracy z PTTK - Oddział Mazowsze stworzyliśmy na terenie Gminy Nasielsk pierwszy szlak rowerowy – czarny. Jest to trasa o długości 24 km, zaczynająca się jako przedłużenie czarnego pułtuskiego szlaku rowerowego w gminie Serock – na granicy Zabłocia i Jaskółowa.
Turystów pieszych zapraszamy na oznakowany szlak niebieski długości około 19 km, który biegnąc Doliną Wkry łączy stacje kolejowe Cieksyn i Pomiechówek.
Wypożyczenie i zwrot Nasielskiego Roweru Miejskiego jest bardzo łatwe
– wystarczy postępować zgodnie z prostą instrukcją zamieszczoną na https://nasielsk.bike:
- pobierz aplikację ROOVEE na swój smartfon,
- przelej początkową opłatę 10 zł na swój portfel,
- odblokuj wybrany rower skanując kod QR z kierownicy lub błotnika tylnego,
- ciesz się jazdą na rowerze,
- po zakończeniu korzystania z roweru zamknij blokadę tylnego koła i odstaw rower na nóżce.