DSC04541W dniu 30 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Nasielsku odbyła się ZABAWA KARNAWAŁOWA Z ELEMENTAMI PROFILAKTYKI przeprowadzona przez Teatr FORMA  z Białegostoku, sfinansowana przez Burmistrza Nasielska Pana Bogdana Ruszkowskiego ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych ora Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2018. Uczestnikami  imprezy byli uczniowie klas 0-3 (ok 340 osób) wraz z wychowawcami.

Ze względu na dużą ilość osób zabawa odbyła się w dwóch turach. Dzieci miały trzygodzinną zabawę z profesjonalnym DJ-em oraz dwójką animatorów przebranych w profesjonalne kostiumy teatralne, dzięki którym bawiły się doskonale w rytmach różnorodnej muzyki. Przeprowadzone były  konkursy zachęcające do grzecznej zabawy bez agresji, przepychania się, bez użycia siły pod hasłem ZABAWA BEZ PRZEMOCY oraz  konkursy tematyczne negujące agresywne zachowania. Duża atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy i tatuaży, skręcania balonów przez klauna i tworzenie wraz z dziećmi przepięknych zwierzątek i kwiatków. Odbyły się konkursy integracyjne i indywidualne, ze zwróceniem szczególnej uwagi na prawidłowe zachowania. Zabawa z chustą animacyjną, teatr baniek mydlanych oraz wiele innych zabaw dostosowanych do wieku dzieci. Za  konkursy dzieci otrzymywały nagrody w postaci malowanki, maskotki lub słodyczy. Prowadzący chcieli pokazać dzieciom, że poprzez sztukę i zabawę wspaniale można wzbogacić postrzeganie świata, ukazać właściwe, wartościowe wzorce wolne od przemocy zarówno fizycznej jak i psychicznej. Przedstawić rolę dorosłych jako opiekunów stających w obronie  pokrzywdzonych. Tradycyjne zabawy w gronie rówieśników uczą współpracy, współdziałania, dostrzegania mocnych stron bawiących się. Jak wiemy na skutek przemian cywilizacyjnych coraz częściej towarzyszem zabaw dziecka staje się komputer i telewizor przez co dzieci nie doświadczają radości wypływającej ze wspólnej, nieskrępowanej zabawy oraz nawiązywania kontaktów społecznych. Deficyty w zakresie umiejętności społecznych mogą sprzyjać sięganiu po środki psychoaktywne jako sposobu zaimponowania innym i uzyskania ich akceptacji. Obserwując uczestników i ich uśmiech na twarzy  można stwierdzić, że zabawa dała im wiele powodów do radości i miłego spędzenia  czasu z rówieśnikami.

Beata Kownacka