IMG 768615 sierpnia br. przy Szkole Podstawowej nr 1 odbył się XVII Międzynarodowy Zlot Motocyklowy MotoCud Radzymin 1920 w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Nasielsk odwiedziło ok. 1000 pasjonatów motocykli i historii, którzy upamiętnili zamordowanego w Katyniu kpt. Stefana Żbikowskiego – byłego nauczyciela wychowania fizycznego w Szkole Powszechnej w Nasielsku.

O godz. 13.30 na teren Szkoły Podstawowej przybyli przedstawiciele lokalnych władz oraz mieszkańcy gminy, którzy oddali hołd tragicznie zamordowanemu rodakowi, poprzez zasadzenie Dębu Pamięci oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Po odśpiewaniu hymnu Pan Artur Nojbert – Komandor Nasielskiego Rajdu Motocyklowego przedstawił sylwetkę kpt. Stefana Żbikowskiego a Burmistrz Nasielska - Pan Bogdan Ruszkowski apelował o pamięć o naszych bohaterach. Następnie ks. Tadeusz Pepłoński poświęcił miejsce pamięci, po czym nastąpiło uroczyste sadzenie dębu, poprzez symboliczne wsypanie ziemi przywiezionej z miejsc mordu: Katyń Miednoje, Bykownia i Kuropaty. Sadzenie dębu rozpoczęli członkowie rodziny zamordowanego Pani Teresa Stromecka i Pani Teresa Glinicka. Po zakończeniu tej części uroczystości, nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz złożenie na ręce rodziny flagi Polski, ikon Matki Boskiej oraz certyfikatu dębu. Na koniec dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Katarzyna Świderska wraz z Burmistrzem Nasielska złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą.
Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni mogli udać się na pyszną grochówkę i grilla.
Uroczystość poprowadziła Barbara Lau z MotoCud Radzymin 1920.
Burmistrz Nasielska Bogdan Ruszkowski przekazał 7,000 zł na organizację uroczystości zaś Pan Artur Nojbert, pracownicy Urzędu Miejskiego w Nasielsku, Nasielskiego Ośrodka Kultury, Szkoły Podstawowej nr 1 w Nasielsku zapewnili obsługę techniczno – organizacyjną uroczystości.
Dąb ufundowali motocykliści z Nasielska, głaz podarował i ustawił Leszek Kaczyński, a tablicę wykonał Wiesław Bożym. Serdecznie dziękujemy.