info dofinansowanieNiezmiernie miło nam poinformować, iż Zarząd Województwa Mazowieckiego rozstrzygnął otwarty konkurs ofert na realizację w 2020 r. zadania publicznego Województwa Mazowieckiego w obszarze „Turystyka i krajoznawstwo” – pn. „Zintegrowany system szlaków turystycznych Mazowsza”. Dofinansowanie w kwocie 100 000,00 zł otrzymał projekt ROWEROWY "SZLAK 100-LECIA BITWY WARSZAWSKIEJ" złożony przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Oddział „Mazowsze”. Założenia do projektu powstały przy udziale pracowników Wydziału Administracji i Nadzoru Urzędu Miejskiego w Nasielsku.

Celem projektu jest utworzenie czerwonego szlaku rowerowego o długości ok. 50 km (będzie to drugi rowerowy oficjalny szlak PTTK na terenie naszej Gminy). Przebieg szlaku wyznaczony będzie pośród najbardziej urokliwych i malowniczych terenów gminy i nawiązywał będzie do wydarzeń z sierpnia 1920 roku. Trasa czerwonego szlaku sąsiadować będzie z istotnymi węzłami komunikacyjnymi, np. stacją PKP Cieksyn oraz PKP Nasielsk, do której będzie można dojechać, wykorzystując łącznikowo szlak czarny rowerowy stworzony przez PTTK O/Mazowsze wspólnie z Gminą Nasielsk w 2019 r.

Trasa zostanie wyposażona w 6 tablic z mapami i 40 tabliczek informacyjnych z tekstami i zdjęciami dotyczącymi atrakcji krajoznawczych na szlaku. W ramach projektu zaplanowano utworzenie aplikacji na urządzenia mobilne oraz towarzyszącej strony internetowej. Będzie wskazywać ok. 150 miejsc - ciekawostek z zakresu turystyki, krajoznawstwa i historii ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej 1920. W ramach aplikacji powstanie funkcjonalność z możliwością zaznaczania waypointów w ww. miejscach, które stanowić będą dowód na zdobycie Odznaki Szlaku 100-lecia Bitwy Warszawskiej PTTK w stopniu brązowym, srebrnym lub złotym. Będzie to pierwsza w skali kraju cyfrowa odznaka PTTK. Poprzez aplikację możliwe będzie dodawanie przez jej użytkowników nowych miejsc atrakcyjnych historycznie lub turystycznie, przy czym zgłoszenia będą weryfikowane przez administratora aplikacji. To niezwykle innowacyjne rozwiązanie sprawi, że otwarta architektura zachęci użytkowników do rozbudowywania aplikacji i poszukiwania na własną rękę interesujących miejsc wartych krajoznawczej uwagi.

Pracownicy Wydziału Administracji i Nadzoru będą przygotowywać wkład merytoryczny do aplikacji, tablic i ściśle współpracować z PTTK O/Mazowsze przy realizacji projektu.

Warto podkreślić, iż internetowe źródła informacji dla podróżujących zostały określone jako niezwykle istotne w raporcie z „Pilotażowego badania wielkości i specyfiki ruchu turystycznego w województwie mazowieckim” zleconym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, wspólnie z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną.

Przyszły sezon rowerowy w Gminie Nasielsk zapowiada się bardzo ciekawie. Do zobaczenia na trasie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony na Facebooku, gdzie będziemy informować o działaniach projektu.

Informując o działaniach związanych z rozwojem turystyki warto również poinformować, iż Zarząd Województwa Mazowieckiego docenił wnioski złożone przez nasze Stowarzyszenia. Szlak Kolorowych Drzew - jedyny na Mazowszu, jedyny w Polsce spacer wśród kolorowych drzew to projekt, który będzie realizowało Stowarzyszenie Artystyczno- Społeczne Skafander z Cieksyna (przyznana kwota dofinansowania 38 000,00 zł zaś Nasielsk Baszta Team wraz ze Stowarzyszeniem Rozbiegamy Nowy Dwór Mazowiecki zajmą się odnowieniem, udrożnieniem i uatrakcyjnieniem niebieskiego szlaku turystycznego Pomiechówek PKP- Cieksyn PKP (przyznana kwota dotacji 35 000,00 zł