IMG 35231 września br. obchodziliśmy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Z tej okazji w Gminie Nasielsk odbyły się uroczystości upamiętniające walczących i poległych. Z inicjatywy 1 Nasielska Drużyna Harcerzy "Błękitna Armia" spotkaliśmy się o godzinie 4:30 przed Mogiłą Żołnierzy Wojska Polskiego na cmentarzu w Nasielsku, aby wspólnie powrócić do wydarzeń sprzed 80 lat poprzez m.in. odczytanie Apelu Pamięci oraz odśpiewanie Hymnu Państwowego i Hymnu Harcerskiego.

Jednocześnie o godzinie 4:45 członkowie stowarzyszenia Nasielsk Baszta Team wystartowali z pierwszą zmianą sztafety "80 km dookoła Gminy Nasielsk w 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej", nad którą patronat honorowy objął Burmistrz Nasielska. Trasa biegu wyznaczona była tak, by upamiętnić najważniejsze miejsca dotyczące wydarzeń II Wojny Światowej. Te charakterystyczne punkty pamięci były również miejscem zmian sztafety. Ponadto uczestnicy w trakcie całego wydarzenia na zmianę dzierżyli flagę Polski.

O godzinie 11:45 z inicjatywy władz Gminy Nasielsk oraz Parafii Św. Wojciecha w Nasielsku zapalono 80 zniczy przed tablicą upamiętniającą żołnierzy zamordowanych w III Forcie w Pomiechówku. Punktem kulminacyjnym uroczystości była Msza Święta w intencji walczących i poległych w II Wojnie Światowej, zakończona uroczysta procesją.

Zdjęcia z biegu pochodzą ze zbiorów Nasielsk Baszta Team oraz Citos von Grodno