IMG 6484Kolejna rocznica upamiętnienia żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z patrolu należącego do oddziału Mieczysława Dziemieszkiewicza - „Roja”, którzy zginęli podczas walki z żołnierzami UB, została uczczona w niedzielę (17.06.2018 r.) w Popowie Borowym.

Przypomnijmy tych Niezłomnych:

•    plutonowy Władysław Grudziński ps. „Pilot”,

•    starszy strzelec Kazimierz Chrzanowski ps. „Wilk”,

•    starszy strzelec Czesław Wilski ps. „Brzoza”, „Zryw”,

•    starszy strzelec Hieronim Żbikowski ps. „Gwiazda”.

Pierwsza część uroczystości odbyła się na polu przy przydrożnym krzyżu w Popowie Borowym – miejscu upamiętnienia czwórki poległych, żołnierzy. Prowadzący uroczystość powitał w imieniu organizatora – Burmistrza Nasielska –  przybyłych gości, zaś w sposób szczególny i z najwyższym uszanowaniem członków rodzin poległych żołnierzy, którzy co roku uczestniczą w tym patriotycznym wydarzeniu. Następnie nadszedł czas na  przemówienia oraz podziękowania dla wszystkich osób, które włączyły się w organizację tegorocznych uroczystości. Po odegraniu Hymnu Państwowego przez Nasielską Orkiestrę Dętą pod batutą Pani Joanny Ostaszewskiej rozpoczęła się msza św. polowa, sprawowana przez ks. Biskupa Mirosława Milewskiego Biskupa pomocniczego Diecezji Płockiej, który dokonał jednocześnie poświęcenia odnowionego krzyża oraz ks. Tadeusza Jabłońskiego z parafii Nuna. Po przemówieniach rozpoczął się Apel Pamięci, w którym wzięła udział Kompania Honorowa 2. Mazowieckiego Pułku Saperów z Kazunia pod dowództwem porucznika Marcina Stysia. Apel Pamięci odczytał podporucznik Jacek Prokopek. Dla uczczenia poległych żołnierzy NZW po zakończeniu Apelu Pamięci Kompania oddała trzykrotną salwę honorową. W dalszej kolejności przy krzyżu złożone zostały wiązanki kwiatów.

Podczas drugiej część uroczystości – na placu szkoły Podstawowej w Popowie Borowym – zebrani  mieli możliwość wysłuchania prelekcji pn. „Bohaterowie z Popowa Borowego” przygotowanej przez Panią Annę Śnieżko – żonę wnuka starszego sierżanta Władysława Grudzińskiego pseudonim Pilot, autorkę książki pod tytułem „Żona Wyklęta”. Tuż po prelekcji rozpoczął się Bieg pod nazwą „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Głównym dystansem nasielskiej edycji Biegu był symboliczny dystans 1963 metrów, upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. "Lalek", natomiast drugim dystansem do pokonania było 6 kilometrów. Zainteresowaniem cieszył się również Piknik pod nazwą „Drogi Żołnierzy Niezłomnych” przygotowany przez Muzeum 2 Korpusu Polskiego w Józefowie, który to nawiązuje do symbolicznych dróg, jakimi kroczyli Żołnierze Niezłomni oraz wystawa „Po nici światła cz. II Podziemna Armia Powraca”. Uczestniczy wydarzenia mieli okazję skosztować także grochówki przygotowanej przez Ochotniczą Straż Pożarną w Nasielsku. Całość zakończyła się wręczaniem nagród najlepszym uczestnikom Biegu. Ponadto, spośród wszystkich zawodników wylosowano 6 osób, które otrzymały gadżety Gminy Nasielsk.

Dziękujemy, że byli Państwo z nami w tym dniu. Chwała Bohaterom!

Fot. UM Nasielsk/M.Tracz (Nasielsk Baszta Team)