Zaproszenie na spotkanie w dniu 9 października 2018 WYKLĘCI NIEZŁOMNI W GMINIE NASIELSKSzanowni Państwo!

Tradycja historyczna jest bardzo żywa w Gminie Nasielsk. Przez całą swoją historię Ziemia Nasielska była świadkiem wielu wydarzeń ważnych nie tylko dla nas, ale też dla całej Polski, a nawet Europy. Teraz z czasem możemy poznać jeszcze więcej faktów o naszej lokalnej Ojczyźnie, dowiadywać się o ludziach z nimi związanych. Coraz większa grupa nasielszczan zarówno mieszkających tutaj, jak i poza Nasielskiem, interesuje się historią tego skrawka polskiej ziemi. Chcemy, aby ta grupa powiększała się, a szczególnie objęła młode pokolenie. Dlatego pragniemy zaproponować Państwu cykl spotkań historycznych pod tytułem „HISTORIA NASIELSKA – HISTORIĄ POLSKI”. Poprzez spotkania z ciekawymi osobami zamierzamy prezentować historię naszego kraju w powiązaniu z historią Nasielska i okolic, a przede wszystkim propagować tematykę historyczną Ziemi Nasielskiej oraz zainteresować nią jak najwięcej osób. Będziemy starali się, aby spotkania te dzięki ciekawym prelegentom oraz towarzyszącym tym spotkaniom dodatkowym elementom były prawdziwą żywą lekcją historii.

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z tego cyklu. Będzie to spotkanie poświęcone postaciom związanym z podziemiem niepodległościowym po II wojnie światowej pt. „Wyklęci-Niezłomni w Gminie Nasielsk”. Spotkanie odbędzie się w kinie „Niwa” w Nasielsku (ul. Tadeusza Kościuszki 12) w dniu 9 października br. (wtorek) o godz. 19.00. Prelegentem tego spotkania będzie Pani Anna Śnieżko – historyk z wykształcenia, autorka książki „Żona wyklęta”, żona wnuka Władysława Grudzińskiego ps. „Pilot” (dowódcy 4-osobowego patrolu, poległego wraz ze swoimi żołnierzami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego pochodzącymi z naszej Gminy w dniu 23 czerwca 1950 roku w Popowie Borowym). Spotkanie poprzedzi projekcja filmu pt. „Niezłomni z Popowa” nagranego i zmontowanego w 2017 roku dzięki wsparciu środków pozostających w dyspozycji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu pn. „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”. Po spotkaniu będzie można nabyć książkę Pani Anny Śnieżko oraz uzyskać jej wpis do książki, a także porozmawiać z autorkę.

Organizator spotkania
Nasielski Ośrodek Kultury

Patronat honorowy
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr Jarosław Szarek