Centrum OlimpijskieNa prośbę Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Pierre'a de Coubertina w Budach Siennickich zamieszczamy informację z wizyty w Centrum Olimpijskim w Warszawie:

W gościnnych progach Centrum Olimpijskiego w Warszawie, które jest siedzibą Polskiego Komitetu Olimpijskiego, 16 listopada odbyło się wyjątkowe spotkanie. Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt

uczestniczyć w wizycie prezydenta Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego dr Thomasa Bacha w Polsce. Zaproszenie było nie lada niespodzianką, a wszystko za sprawą naszego patrona, barona Pierre’a de Coubertina – inicjatora nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Szkoła Podstawowa im. Pierre’a de Coubertina w Budach Siennickich znalazła się w gronie zaledwie 4 szkół z całej Polski wytypowanych do udziału w uroczystości. Grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pani dyrektor Ewy Strzelczak oraz nauczycielki Katarzyny Tomasińskiej miała przyjemność spędzić ten niezapomniany dzień wśród olimpijczyków i wybitnych działaczy sportowych.

W części oficjalnej spotkania znalazło się wiele atrakcji, pokazy judo, prezentacje zaproszonych szkół i Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, przedstawienie dokonań Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Klubu Fair Play. Niezapomnianym momentem była rozmowa Thomasa Bacha z zaproszoną młodzieżą. Nasi uczniowie świetnie spisali się podczas prezentowania szkoły, choć zadanie nie było łatwe, ponieważ cała impreza odbywała się w języku angielskim. Prezydent MKOl Thomas Bach okazał się przesympatycznym człowiekiem, który z wielką swobodą odpowiadał na pytania młodych ludzi.

Po zakończeniu części oficjalnej wzięliśmy udział w zwiedzaniu Muzeum Sportu i Turystyki oraz w spotkaniu z polską olimpijką, wioślarką Agnieszką Kobus-Zawojską. Pani Agnieszka z humorem i otwartością dzieliła się z uczniami historią swojej przygody ze sportem. Opowiedziała o karierze sportowej, o sukcesach, porażkach, a także o swojej drużynie wioślarskiej, z którą zdobyła wiele medali, m.in. srebrny i brązowy medal olimpijski. Chętnie odpowiadała na pytania, które zadawali zaciekawieni słuchacze, dawała autografy, pozowała do pamiątkowych zdjęć, a także zaprezentowała swoje medale olimpijskie. Każdy mógł wziąć je w swoje ręce i przekonać się, jakie są ciężkie i imponujące. Dzień pełen wrażeń zakończyliśmy wspólnym obiadem w restauracji na szóstym piętrze Centrum Olimpijskiego, z pięknym widokiem na Warszawę w jesiennej szacie.

Zachęcamy również do zapoznania się z relacją z wizyty Prezydenta MKOl w Warszawie na stronie Polskiego Komitetu Olimpijskiego https://olimpijski.pl/thomas-bach-z-wizyta-w-centrum-olimpijskim-pkol/

fot. Szymon Sikora